On ehdotettu, että eläkemaksuja laskettaisiin, niiden rahastointiastetta vähennettäisiin ja sen vastineeksi tuloveroa korotettaisiin. En kannata sitä missään tapauksessa!
Pitäisi toimia tasan päinvastoin.
Nyt keski-ikäiset ovat vielä töissä ja voivat maksaa eläkettään etukäteen ja niin heidän pitäisi tehdä. Kun tämä meidän keski-ikäisten sukupolvi, mihin itsekin kuulun, eläköityy, niin heillä on isot eläkkeet. Silloin köyhille, pienilukuisille nuorille, jotka joutuvat meidän eläkkeemme maksamaan, pamahtaa järkyttävät eläkemaksut. Eli päinvastoin NUORTEN tulevia eläkemaksuja pitää pyrkiä alentamaan, mikä tarkoittaa, että silloisten eläkeläisten, nykyisten keski-ikäisten, omaa rahoitusosuutta pitäisi lisätä. Eli eläkerahastoja ei saa ainakaan purkaa, pikemminkin kasvattaa.
Muuten Suomella ei ole tulevaisuutta. Nuoret muuttavat pois täältä, jos joutuvat vain lypsylehmiksi. Heidän maksettavakseen on jäämässä vanhempiensa eläkkeiden lisäksi mm julkinen velka korkoineen ja hyvinvointivaltion, varsinkin soten, jatkuvasti lisääntyvät menot. Haluaisin että nuorilla olisi Suomessa jatkossakin järkevät elämän edellytykset.
Jos nuoret sukupolvet toteavat tilanteen toivottomaksi ja lähtevät etsimään parempaa elämää muualta, niin sitten täällä viimeinen sammuttaa valot. Sairaat eivät hoida toisiaan, eivätkä eläkeläiset ole itse maksaneet eläkettä itselleen, vaan kulloinenkin työikäisten sukupolvi maksaa sen kulloisellekin eläkeläisten joukolle.
Käsittääkseni uudet laskelmat, joiden perusteella on viime vuodet väitetty, ettei eläkepommia olisikaan, perustuvat ainakin osin harhaanjohtavaan väestöennusteeseen. Siinä on nuorten määrä lisääntynyt ja johtopäätös on, että eihän tässä ongelmaa olekaan. Mutta. Se lisääntynyt nuorten määrä tilastossa on maahanmuuttajia ja heistä moni elää todellisuudessa tuilla, eli he eivät ole yhteiskunnassa nettomaksajia vaan huoltosuhteessa kustannuspuolella. Tämä pitäisi huomioida eläkepäätöksiä tehdessä.
Lisäksi esimerkiksi eläkeiän virallinen nostaminen on mielestäni tilastojen silmänkääntötemppu. Ihmiset edelleenkin sairastuvat ja vanhenevat, eikä moni jaksa työelämässä esimerkiksi 70-vuotiaiksi. Realistisesti nykyäänkään työttömäksi jäänyt viisikymppinen ei enää edes saa töitä ikäsyrjinnän vuoksi. Yksilötasolla joku tietenkin voi jatkaa töissä pitkään. Yhteiskunnan tasolla eläkeiän jatkuva nosto ratkaisuna eläkepommiin on mielestäni puhtaasti toiveajattelua.
–
Lähde väestöennusteen heikkouteen, missä nettomaahanmuutto-oletus on nostettu kolmen vuoden takaiseen oletukseen verrattuna 2,7-kertaiseksi: https://www.etk.fi/blogit/vaestoennuste-yllatti-ja-puhuttaa/?fbclid=IwdGRjcATpL9xjbGNrBOkv0XBkb2YFZXh0bgNhZW0CMTEAc3J0YwZhcHBfaWQMMzUwNjg1NTMxNzI4AAEeaCm1jgwmdcl6QmrqSDGscHyL1UrH5sEbpq7K9c3lOQXhqnt9-155INfOs9E_aem_hIoL_mKy7eD6kKONCvXE9Q