Etsi
| Kirjallinen kysymys kaupunginvaltuustolle potilaspaikoista |
|
|
|
| 01.09.2011 15:53 |
|
Liukastuminen on jalankulkijoiden yleisin tapaturma. Tutkimusten mukaan joka kolmas suomalainen liukastuu talviaikaan. Tapaturmariski kasvaa iän myötä. Varsinkin luukadosta kärsivillä vanhuksilla liukastuminen voi johtaa vakavaan loukkaantumiseen, josta toipuminen vie vuosia.
Liukastumistapaturmien hoito on kallista. Helsinki maksaa HUS:lle vuosittain miljoonia euroja, kun kaatumisesta lonkanmurtuman saaneet potilaat odottavat kuntayhtymän sairaaloissa, kun heillä ei ole pääsyä kaupungin omaan jatkohoitoon. Ongelma oli viimeksi akuutti vuodenvaihteessa, nyt talvi on taas tulossa ja liukkaat säät ovat edessä. Kysynkin, miten kaupunki on varautunut varmistamaan erikoissairaanhoidossa odottavien potilaiden pääsyn kaupungin omille potilaspaikoille tulevana talvena?
Kyselytunnilla saatu vastaus 14.9.2011:
Erikoissairaanhoidossa odottavien potilaiden pääsy kaupungin omille potilaspaikoille
Vuoden 2010 aikana toteutettiin Helsingissä merkittävä vanhuspalvelujen rakennemuutos. Kotihoidon peittävyyttä lisättiin. Suursuon sairaala liitettiin osaksi kaupunginsairaalaa ja muunnettiin asteittain akuuttikuntoutussairaalaksi. Muut entiset pitkäaikaissairaalat muuntuivat sosiaaliviraston vanhustenkeskuksiksi ja osa paikoista muunnettiin asteittain arviointi- ja kuntoutuspaikoiksi. Sairaansijoja vähennettiin sekä kaupunginsairaalasta että ostopalveluista. Ympärivuorokautisen hoidon laitospaikkoja vähennettiin. Uusia palveluasumisen ryhmäkotipaikkoja avattiin suunniteltua vähemmän.
Suuren rakennemuutoksen koordinointi oli haasteellista ja aiheutti viiveitä moneen kohtaan hoitoketjua. Odotusaika kaupunginsairaalasta sosiaaliviraston ympärivuorokautiseen hoitoon piteni merkittävästi. HUS-siirtoviivepäiviä kertyi yli kolminkertainen määrä vuoteen 2009 verrattuna. Siirtoviivepäiviä kertyi varsinkin loppuvuonna jatkuen yli vuodenvaihteen ollen huipussaan tammikuussa 2011.
Vuoden 2011 aikana hoitoketjun tilanne on parantunut ja HUSsiirtoviiveet ovat vähentyneet. Suursuon sairaalassa on vapautunut 130 sairaansijaa pitkäaikaishoidosta akuuttikuntoutuksen käyttöön, mikä on nopeuttanut potilassiirtoja HUS:sta. Sairaalassa vapautuu jatkossa vielä 60 sairaansijaa. Lisäksi Suursuon sairaalaan profiloidaan traumakuntoutusosastoa. Helsinki-konserniin kuuluvan Oulunkylän kuntoutussairaalan käyttöä on lisätty 20 sairaansijaan, joilla hoidetaan pääsääntöisesti traumakuntoutuspotilaita. Odotusaika kaupunginsairaalasta ympärivuorokautiseen hoitoon on lyhentynyt ja syksyllä avataan edelleen uusia muistisairaiden ryhmäkotipaikkoja.
Kaupunginsairaalan kyky ottaa potilaita HUS:sta jatkohoitoon on vuoden 2011 aikana parantunut ja tulee jatkossa edelleen parantumaan turvaten hoitoketjun sujuvuuden tulevana talvena. Kaupunginsairaalan vuodeosastoja pyydetään lisäksi varautumaan liukkaisiin aikoihin ja huolehtimaan ripeästä ja tehokkaasta kuntoutuksesta ja kotiuttamisesta.
|


